Skip to content

Jak zachować płynność finansową podczas przetargów? Case study – gwarancja przetargowa

Każdy przetarg to szansa na rozwój Twojej firmy, ale również duże zaangażowanie finansowe wobec kontrahentów. Problem pojawia się, gdy startujesz do więcej niż jednego przetargu, a Twój budżet przeznaczony na wadia pozostaje taki sam. Wówczas łatwo o utratę płynności finansowej, która przecież znacząco wpływa na to, czy jesteś w stanie uregulować wszystkie należności wobec pracowników, kontrahentów i dostawców. W jaki sposób zachować płynność finansową mimo udziału w wielu przetargach? Poznaj najlepsze rozwiązanie.

Gwarancje przetargowe (wadialne) — sposób na płynność finansową dla Twojej firmy

Przygotowujesz się do przetargu? Na pewno zdajesz sobie sprawę, z tego, jakie to obciążenie dla budżetu Twojej firmy. Warto zatem rozważyć wybór zabezpieczenia finansowego w postaci gwarancji wadialnej.

Gwarancje przetargowe to usługi kierowane dla właścicieli firm, którzy chcą mieć zapas środków finansowych do realizacji wielu zadań jednocześnie. W jaki sposób? Ubezpieczyciel zobowiązuje się do wystawienia papieru wartościowego równoważnego  kwocie wadium na czas przetargu. Oznacza to, że nie musisz ponosić horrendalnych kosztów udziału w przetargu, a potencjalni kontrahenci otrzymują zabezpieczenie jakiego oczekiwali. Jedyna opłata, jaką ponosisz, to procent wadium, który został wcześniej ustalony z towarzystwem ubezpieczeniowym.

Gwarancja wadium w praktyce — poznaj case study

Pan Mirosław jest właścicielem firmy handlującej wyrobami hutniczymi (m.in. stalą). Regularnie przystępuje do przetargów — zdarza się to nawet raz w tygodniu. Na jednej z licytacji, do której przystąpił, organizator zażądał wniesienia kaucji w wysokości 500 000 zł. To bardzo wysoka kwota, na zamrożenie której nie każda firma może sobie pozwolić. A to tylko jedna z licytacji, do której firma pana Mirosława przystąpiła. W ciągu miesiąca jest ich więcej, a każdy organizator zawsze żąda wniesienia kaucji o określonej wysokości. Może okazać się, że miesięcznie firma potrzebowałaby nawet 2 000 000 złotych, aby móc przystąpić do wszystkich licytacji. Zastanów się, czy Twoja firma może pozwolić sobie na zamrożenie tak wysokiej kwoty?

Ale to nie wszystko! 

Właściciel musi wnieść wadium najczęściej nie później niż 3 dni przed przetargiem. Co więcej, cała kwota 500 000 zł pozostaje zamrożona na 30 dni w razie przegrania przetargu. Optymistyczny scenariusz zakłada, że firma wygra przetarg i pieniądze zostaną zaliczone w poczet ceny wygranego kontraktu. 

Ile kosztują firmę gwarancje przetargowe?

Co w przypadku, gdyby pan Mirosław zdecydował się na gwarancję wadium od ubezpieczyciela? Koszt, jaki poniesie, oscyluje na poziomie 0,3% z kwoty kaucji za każdy miesiąc trwania gwarancji. W przypadku wadium o wysokości 500 000 zł koszt poniesiony przez właściciela firmy wynosi tylko ok. 1500 zł.

500 000 zł vs. 1500 zł. Różnica jest olbrzymia. Gwarancja wadialna staje się w tym wypadku ogromną pomocą dla firmy. Wybór gwarancji przetargowej chroni tzw. Cash Flow firmy, a Pan Mirosław może pozwolić sobie na regularne startowanie w przetargach, które pozwolą na szybszy rozwój jego firmy na rynku. Bez ryzyka niewypłacalności!

Poręczenie wadialne — wady i zalety

Czy gwarancja wadialna wniesiona przez ubezpieczyciela jest rozwiązaniem bez wad? Przyjrzyjmy się zaletom i wadom takiego rozwiązania.

Zalety gwarancji wadialnej

  • niski koszt poniesiony przez firmę — kwota kilkuset tysięcy na koncie daje możliwość zarobienia dużo większych pieniędzy niż cena gwarancji
  • zachowuje płynność finansową firmy, co pozwala na udział w wielu przetargach
  • chroni właściciela firmy przed zaciąganiem pożyczek i kredytów, które również kosztują, a więc odbijają się negatywnie na finansach przedsiębiorstwa
  • krótki czas oczekiwania na przyznanie wadium

Wady gwarancji przetargowej

  • mniejszy limit kwoty w porównaniu z gwarancją bankową

Gwarancje przetargowe dla płynności finansowej Twojej firmy – podsumowanie

Wybór gwarancji przetargowej to świetna alternatywa dla wadium w pieniądzu czy gwarancji bankowych. Twoja firma zyska większą swobodę finansową i nie traci płynności, nawet jeśli regularnie startuje w przetargach z wysokimi kwotami wadium. Zyskuje nowe możliwości pozyskiwania kontrahentów bez obawy, że wpłynie to negatywnie na jej zdolność finansową. Jeżeli interesuje Cię pozyskanie gwarancji wadialnej, skontaktuj się z nami. Odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Chcesz nawiązać współpracę? Masz pytania? Napisz do nas lub zadzwoń!

Formularz kontaktowy