Udział w przetargach lub licytacjach, a także realizowanie zabezpieczenia kontraktów nierzadko nadwyręża budżet i zmniejsza płynność finansową firmy. Gwarancje kontraktowe to bardzo dobra alternatywa dla angażowania gotówki lub zdolności kredytowej (w przypadku gwarancji bankowych). Doskonale zabezpiecza interesy zleceniodawcy na wszystkich etapach realizacji projektów. Dla kogo są gwarancje kontraktowe? Jakie rodzaje gwarancji kontraktowych są dostępne w ofercie? Poznaj najważniejsze informacje na temat tego rodzaju zabezpieczeń.
Dzięki gwarancjom kontraktowym zabezpieczasz swój biznes i manifestujesz zdolność do realizacji umowy bez zbędnych komplikacji.
Gwarancje kontraktowe to rodzaj zabezpieczenia, które upewnia inwestora, że wykonawca lub podwykonawca zrealizuje zamówienie w czasie i zgodnie z założeniami umowy. Jednocześnie może go też zabezpieczyć w czasie trwania gwarancji powykonawczej, zagwarantować sobie, że wykonawca usunie ewentualne wady i usterki.
Gwarancje kontraktowe stanowią alternatywę dla zabezpieczenia gotówką lub gwarancją bankową, która wpływa na zdolność kredytową wykonawcy.
Pełne bezpieczeństwo prawne
Nienaruszona płynność finansowa
Wsparcie profesjonalistów w formalnościach
Gwarancje kontraktowe są przeznaczone dla Klientów, którzy korzystają z usług wykonawców lub podwykonawców. Mają one na celu zabezpieczenie interesów Zamawiającego i zapewnienie, że prace zostaną zrealizowane zgodnie z zapisami w umowie. Gwarancje dają też narzędzia finansowe w okresie po wykonaniu zlecenia. Pozwalają na wyegzekwowanie naprawy wad i usterek.
Do najczęściej wybieranych gwarancji kontraktowych zaliczamy: gwarancję zapłaty wadium, gwarancję należytego wykonania, gwarancję usunięcia wad i usterek oraz gwarancję zwrotu zaliczki. W jakim celu zawiera się poszczególne tych zabezpieczeń?
Gwarancja zapłaty wadium
Gwarancje zapłaty wadium pozwalają na udział w przetargach bez konieczności wykładania własnych pieniędzy. Środki, które zostałyby przeznaczone na ubezpieczenie realizacji przetargu, mogą zostać rozdysponowane zgodnie z potrzebami Twojej firmy.
Wykupując ten rodzaj gwarancji kontraktowej, nie musisz martwić się o utratę płynności finansowej w przypadku, gdy startujesz do wielu przetargów w podobnym czasie.
Gwarancja należytego wykonania kontraktu
Gwarancja należytego wykonania kontraktu (czy też gwarancja dobrego wykonania umowy) zabezpiecza interesy zleceniodawcy. W przypadku niewłaściwego wywiązania się z umowy, niewykonania założeń kontraktu bądź niedotrzymania terminu ubezpieczyciel wypłaca bez protestu kwotę ustaloną w warunkach – najczęściej 5% lub 10 % wartości kontraktu na rzecz zleceniodawcy. Gwarancja kontraktowa to nie ubezpieczenie. To zapożyczenie wiarygodności, więc trzeba liczyć się z żądaniem od Towarzystwa zwrotu wypłaconych środków.
Gwarancja usunięcia wad i usterek
Ten rodzaj gwarancji pozwala zyskać pewność, że po zrealizowaniu założeń kontraktu zleceniodawca ciągle ma zdeponowaną część środków – w przypadku, gdy wykonawca nie usunie powstałych w okresie gwarancji wad i usterek. Gwarancja usunięcia wad i usterek stanowi zatem bardzo dobre zabezpieczenie na wypadek, gdy firma przestaje istnieć na rynku. Służy też jako ochrona w razie dochodzenia praw z tytułu gwarancji bądź rękojmi.
Gwarancja zwrotu zaliczki
W przypadku pobrania zaliczki na realizację kontraktu inwestor chce mieć pewność, że jeżeli nie dojdzie do wykonania określonej części umowy, w wyznaczonym czasie będzie mógł zażądać zwrotu tej zaliczki. Gwarancja kontraktowa zobowiązuje Ubezpieczyciela do wypłaty umówionej kwoty po przedstawieniu dowodów uchybienia.
1
Nie musisz zamrażać gotówki na zabezpieczenie, gdy startujesz w wielu przetargach, ani powierzać pieniędzy w oczekiwaniu na zakończenie przetargu czy licytacji. W zamian możesz rozdysponować środki zgodnie z potrzebami swojej firmy – na rozwój, rozbudowę firmy czy inwestycje.
Uchroni Cię to przed podobnymi zagrożeniami, jakie ma inwestor względem wykonawcy. W ten sposób zabezpieczysz swoje interesy.
2
3
Gwarancja kontraktowa dostarczona przez ubezpieczyciela to często tańsza alternatywa dla gwarancji bankowych. Dodatkowo nie obciąża limitu kredytowego.
Warunkiem otrzymania gwarancji kontraktowej jest pozytywna ocena finansowa firmy oraz doświadczenie w realizacji kontraktów. W tym celu ubezpieczyciel poprosi o dołączenie niezbędnych dokumentów, takich jak:
zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ZUS (nie starsze niż 3 m-ce),
zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach z Urzędu Skarbowego (nie starsze niż 3 m-ce),
PIT lub CIT z okresu ostatnich 2 lat wraz z bieżącym raportem za zakończony kwartał,
w przypadku spółek – pełne sprawozdania finansowe (bilans oraz rachunek zysków i strat) za 3 ostatnie lata obrachunkowe,
F01 – sprawozdanie o przychodach, kosztach i wynik finansowy w bieżącym roku,
opinie banku, w którym prowadzony jest rachunek firmy (nie starsze niż 3 m-ce),
rekomendacje bądź wykaz największych kontraktów zrealizowanych przez firmę oraz kontraktów w realizacji.
Koszt gwarancji kontraktowej waha się od 1,5% do 3,5% określonej sumy gwarancyjnej. Na ostateczną cenę gwarancji kontraktowej ma wpływ wiele czynników m.in. rodzaj wybranej opcji, historia kontraktów z ubezpieczycielem, przewidziana kwota inwestycji, okres obowiązywania gwarancji, doświadczenie wykonawcy w realizacji zobowiązań o podobnym charakterze i wiele więcej.
Pomożemy Ci zdobyć najlepszą gwarancję kontraktową, która skutecznie zabezpieczy działanie Twojej firmy.
Potrzebujesz gwarancji kontraktowej, z którą Twoja firma rozwinie skrzydła, zyska możliwości zwiększenia liczby i wolumenu kontraktów lub więcej wolnej gotówki na rozwój? W naszej ofercie znajdziesz wszystkie możliwe rodzaje gwarancji kontraktowych, których potrzebujesz.
Skontaktuj się z naszym doradcą, aby poznać najlepszą ofertę i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Gwarancje ubezpieczeniowe niosą za sobą wiele korzyści również dla wykonawców kontraktów. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć to, że:
dzięki gwarancji wadialnej można zachować dostęp do wolnych środków, jednocześnie konkurując w wielu przetargach,
dzięki gwarancji zwrotu zaliczki można rozpocząć prace lub realizację zamówienia za pieniądze inwestora,
dzięki gwarancji należytego wykonania można mieć większy zapas środków w trakcie realizacji zlecenia,
dzięki gwarancji usunięcia wad i usterek można od razu otrzymać kwotę wynagrodzenia za wykonanie kontraktu. Gwarancja pokryje 100% wymaganego na czas rękojmi zabezpieczenia.
W niektórych segmentach rynku np. zamówienia publiczne, zabezpieczenie interesów gwarancją kontraktową jest wymogiem. Bez jego spełnienia nie ma możliwości podpisania kontraktu.
Służymy doradztwem na każdym etapie. Mamy wieloletnie doświadczenie w branży ubezpieczeniowej dla dużych i średnich firm, dzięki czemu bez problemu odpowiemy na wszelkie pytania dot. gwarancji kontraktowych i zaproponujemy rozwiązanie najkorzystniejsze dla Twojego przedsiębiorstwa.
Analizujemy kontrakty już na etapie negocjacji zapisów, podpowiadamy, które z zapisów są akceptowane przez Towarzystwa, a które nie pozwolą na udzielenie gwarancji.
Dzięki wypracowanemu zaufaniu w Towarzystwach Ubezpieczeniowych możemy niezbędne do wystawienia Gwarancji dokumenty np. weksle zabezpieczające podpisywać w siedzibach naszych klientów na terenie całej Polski.
Z naszych usług skorzystali już Klienci z całej Polski i z większości branż, w jakich stosuje się takie rozwiązania. Mamy biura w Gdyni, Warszawie, Olsztynie i Świeciu, więc dojedziemy także do Ciebie.