Skip to content

Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania – czym jest i dlaczego jest ważna dla zleceniodawcy?

W jednym ze wcześniejszych artykułów z serii poświęconej gwarancjom ubezpieczeniowym, pisaliśmy o gwarancji wadialnej. W dzisiejszym artykule, przyszedł czas na Gwarancje Należytego Wykonania (GNW). Choć z pozoru deponowanie pewnej kwoty może wydawać się drobnostką, to przy kontraktach opiewających na wyższe kwoty może okazać się nie lada problemem dla mniejszych i średnich przedsiębiorstw. Mając na uwadze poprawę płynności finansowej firmy, eliminację mrożenia kapitału, a nawet choćby szalejącą inflację – dzięki gwarancji należytego wykonania możesz oszczędzić dużo pieniędzy. Jak? Zapraszamy do lektury! O wszystkim Ci opowiemy.

Gwarancje ubezpieczeniowa należytego wykonania – komu i dlaczego to potrzebne?

Wiadomo, że przedsiębiorca, który wygrał przetarg musi do podpisania umowy okazać zabezpieczenie należytego wykonania  umowy. Gwarantuje to zamawiającemu otrzymanie określonej kwoty pieniężnej w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy. Zazwyczaj zabezpieczenie należytego wykonania umowy wynosi 5-10% kwoty kontraktu. Można uznać, że nie jest to duża kwota ale i tak szkoda aby taka suma została poddana zamrożeniu. Szczególnie mając na uwadze obecnie panującą inflację, której poziom sięga już wysokie kilkanaście procent. W zamian za to, takie pieniądze mogłyby się przydać na realizację innych przetargów, przedsięwzięć lub zostać użyte na wszelkie inne inwestycje. Innymi słowy, taka gotówka mogłaby na siebie zarabiać.

Gwarancja należytego wykonania – praktyczny przykład

Zobaczmy jak gwarancja należytego wykonania działa w praktyce. Tym samym, posłużymy się naszym głównym bohaterem z poprzednich wpisów. Pan Mirosław właśnie wygrał przetarg na kwotę 10 mln złotych brutto (na taką kwotę wyceniono bowiem prace do wykonania). Umowę zawarł na okres od 1 sierpnia 2022 roku do 30 czerwca 2023 roku. Na rozliczenia całego projektu i odbiór jest 30 dni. Dodatkowo ustalono także, że okres gwarancji obejmować będzie 12 miesięcy. Wykonawca musi przedstawić zabezpieczenie – czyli NWU w wysokości 10% ceny kontraktu. Skutkuje to przede wszystkim tym, że Pan Mirosław w okresie od 01.08.2022 do 30.06.2023 będzie miał zablokowane 1 mln złotych. Kiedy odzyska zamrożony milion? Otóż od zakończenia prac – naliczany jest miesięczny okres odbioru. Szacunkowo Pan Mirosław może spodziewać się odzyskania swoich pieniędzy pod koniec sierpnia 2023 roku. Czy po roku pieniądze będą już tyle samo warte? Wszyscy znamy na to odpowiedź.

Gwarancja należytego wykonania – rozwiązanie na zachowanie kapitału w firmie

Uzyskania Gwarancji Należytego Wykonania możliwe jest za pośrednictwem towarzystw ubezpieczeniowych. Rozwiązanie to pozwala na pominięcie konieczności wpłacenia kapitału wymaganego w ramach NWU – czyli w przypadku naszego przykładu wyżej 1 mln złotych i zastąpienie gotówki dokumentem wydanym przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Oczywiście dokument taki również podlega opłacie, jednakże jego koszt wynosi około 3% wartości kontaktu dla którego wydawana jest Gwarancja Należytego Wykonania. W przypadku kontraktu opiewającego na kwotę 1 mln złotych mówimy tutaj zatem o kwocie 30 000 złotych. Porównując to do zamrożenia 1 mln złotych, mając na uwadze panującą inflację na poziomie kilkunastu procent mówimy o kilkukrotnie mniejszej kwocie, jaka rocznie musi zostać przeznaczona na Gwarancję Należytego Wykonania. W przypadku przykładu, zakładając inflację na poziomie 15% – strata wartości zamrożonego kapitału wynosi około 150 000 złotych. Koszt gwarancji należytego wykonania – w tym wypadku tylko 30 000 zł. Opłaca się, prawda?

Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania – wady i zalety 

Zalety gwarancji należytego wykonania:

  • Zamiast zamrażania i narażania na inflację dużych kwot wydasz tylko około 3% wartości kontraktu rocznie.
  • Krótki czas oczekiwania na przyznanie gwarancji w przypadku spełniania warunków

Wady gwarancji należytego wykonania: 

  • Na gwarancję należytego wykonania wydasz znacznie mniejszą kwotę, nie narażając kapitału na inflację, lecz nadal musisz liczyć się z kosztem około 3% wartości kontraktu rocznie
  • Ubezpieczalnie będą chciały od firm otrzymać dane typu Bilans i RZIS z ostatnich 2 lat, czy zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek. 

Gwarancja ubezpieczeniowa należytego wykonania? Czy warto spróbować?

Oczywiście, że tak! Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z nami – odpowiemy na wszelkie pytania.

Chcesz nawiązać współpracę? Masz pytania? Napisz do nas lub zadzwoń!

Formularz kontaktowy